Normy oświetleniowe w łazience, czyli instaluj to, co bezpieczne

Myli się ten, kto bezkarnie montuje byle co w łazience, bo tak jest ładnie. Dlaczego? Bo to niebezpieczne.

Łazienka jest szczególnym pomieszczeniem, bo tam panuje wszechobecna wilgoć i są momenty, że jest tam dużo wody (np. gdy się kąpiemy w wannie, bierzemy prysznic, pierzemy itp.). Wilgoć jest niebezpieczna z przynajmniej dwóch powodów: w wilgotnych pomieszczeniach łatwo rozwijają się grzyby i pleśnie. Z kolei duże ilości wody i przypadkowo dobrane oświetlenie może doprowadzić do groźnego wypadku zwanego porażeniem prądem.

Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest bezpieczne

W naszej prywatnej łazience nikt nie będzie kontrolował tego, co sobie w niej zainstalujemy, jednak dla dobra naszego i wszystkich, którzy z naszej łazienki kiedykolwiek korzystać będą, radzimy nie kierować się wyłącznie ideą „bo tak jest ładnie”. Szczególnie jeśli rzecz dotyczy elektryki, a zwłaszcza oświetlenia.

Żarówki w łazience

Montując w łazience źródła światła w oprawach na popularne trzonki E14 i E27 musimy, że wszelkie świetlówki kompaktowe (tzw. żarówki energooszczędne) będą mniej praktyczne w tym pomieszczeniu. Dlaczego? Po włączeniu dłuższą chwilę trwa uzyskanie pełnej wydajności - przy lustrze może się to okazać irytujące. Ponadto typowe świetlówki nie lubią częstego włączania - co jest naturalne w przypadku łazienki, a dla świetlówek skończy się szybszym przepaleniem. Poza tym świetlówki ustępują żarówkom stopniem oddawania barw - co np. przy makijażu odgrywa zasadniczą rolę. Ledy w łazience dobrze znoszą częste włączanie (nie ma ograniczeń), ale musimy pamiętać, że np. żarówki z diodami SMD powinny być w wykonaniu przystosowanym do zmiennej wilgotności.

 

Odpowiednia oprawa do łazienki

Do łazienki zalecane jest  stosowanie urządzeń elektrycznych i opraw oświetleniowych o klasie ochrony IP 44 lub europejskiej: IPX4D. Jeżeli klasa ochrony jakiejś oprawy jest większa niż IP 44 (znajdziemy oprawę o stopniu ochrony np. IP 65), to również możemy zamontować ją w łazience. Klasa ochrony w łazience dla naszej oprawy nie może być niższa od IP 44 (czyli np. IP 20).

IP 44 czyli co?

IP jest to skrót od nazwy „Index of Protection”, czyli w tłumaczeniu „stopień ochrony”, z kolei cyfry mówią o tym przed czym stopień ochrony konkretnej rzeczy nas chroni. Pierwsza cyfra wskazuje na ciała stałe, z kolei druga na ciecze. Dokładne oznaczenie kolejnych numerów wraz z wyjaśnieniem pokazuje poniższa tabela.

1

 

2

 

Zatem oznaczenie IP 44 mówi nam o tym, że na przykład oprawa oświetleniowa chroni żarówkę przed obiektami większymi niż 1mm oraz wodą bryzgającą ze wszystkich kierunków. Z kolei oznaczenie IP 20 mówi, że oprawa oświetleniowa chroni żarówkę przed obiektami większymi niż 12 mm.

Wybierając zatem oświetlenie do łazienki patrzmy na oznaczenia i kupujmy przedmioty bezpieczne w trosce o nas i naszych bliskich.