Instrukcje

Konfiguracja i montaż telewizji cyfrowej. Dekodery. Anteny. Białystok

Aval antena DVB-T specjalCechy i wartość użytkowa telewizji cyfrowej DVB-T

Kupując dekoder do cyfrówki uzyskuje się bezpłatny dostęp do 22 kanałów telewizyjnych (dane: Białystok na dzień 23 czerwca 2013 r.). Sygnał cyfrowy jest wyższej jakości niż analogowy, gwarantuje większy komfort oglądania TV dzięki nadawaniu w standardzie SD i HD.

Rodzaje dekoderów

Najtańsze na rynku dekodery w wersji USB umożliwiają podłączenie do portu komputera stacjonarnego lub laptopa. Pozwalają na bezpłatne oglądanie programów telewizji cyfrowej przy użyciu komputera.

Kolejna grupa urządzeń to dekodery podłączane bezpośrednio do telewizora odbierającego sygnał analogowy. Do zestawu telewizor-dekoder potrzebna jest dodatkowo antena indywidualna lub zbiorcza. W przypadku bloków spółdzielni, właściciele mieszkań zgodnie z art. 206 kodeksu cywilnego, mogą montować antenę indywidualną na balkonie lub elewacji w otoczeniu balkonu. W wariancie instalacji AIZ po porozumieniu z zarządem spółdzielni korzystać z anteny zbiorczej. Przy takich rozwiązaniach dostęp do kanałów telewizji cyfrowej co do zasady jest bezpłatny.

Praktycznie każdy dekoder (nawet z grupy najtańszych) jest wyposażony w dedykowany pilot umożliwiający sterowanie urządzeniem oraz korzystanie ze wspomnianych możliwości telewizji cyfrowej (telewizja wysokiej rozdzielczości HD, możliwość nagrywanie wybranych programów, przeglądanie zdjęć itd.).

Montaż anten - uwarunkowania techniczne

Generalnie antena indywidualna musi widzieć nadajnik TV lub znaleźć się w miejscu, w którym występuje jak najmniej elementów przesłaniających maszt nadawczy.

Do odbioru TV naziemnej można wykorzystać anteny zewnętrzne umieszczane na balkonie lub przy oknie. Nie musi to być wielka instalacja wystarczą np.:

antena Telmor

antena Televes

antena Opticum

W przypadku trudniejszych warunków (gorsze położenie budynków względem nadajnika) może okazać się konieczne zainstalowanie bardziej rozbudowanych anten, przykładowo: Synergia lub Opticum

Istotne dla sprawności instalacji odbiorczej jest też prowadzenie sygnału od anteny do odbiornika (przewód musi być dobrej jakości z miedzi - nie drut stalowy miedziowany). W przypadku rezygnacji z wiercenia otworu w ścianie do wprowadzania przewodu antenowego można zastosować przejściówkę przez okno. Niestety tego rodzaju rozwiązanie powoduje tłumienie sygnału (około 4-8 dB), więc najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie otworu do doprowadzenia przewodu.

Anteny indywidualne

Zgodnie z art. 206 kodeksu cywilnego, każdy właściciel lokalu w nieruchomości spółdzielni ma prawo do korzystania z rzeczy wspólnej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaczem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Zatem w przypadku montażu anten indywidualnych oznacza to, że każdy właściciel lokalu (osoba posiadająca księgę wieczystą na lokal z udziałami w gruncie - nie mylić z własnościowym prawem do lokalu) może zamontować antenę w przestrzeni balkonu a nawet na elewacji przy balkonie lub oknie należącym do lokalu (z zachowaniem zasad sztuki budowlanej);

Użytkownicy tytułów lokatorskich i własnościowych (rzeczywistym właścicielem ich mieszkań pozostaje spółdzielnia) na montaż anteny na elewacji muszą uzyskać zgodę spółdzielni (nie obejmuje ich uprawnienie z art. 206 kodeksu cywilnego).

Anteny zbiorcze

Ze względów praktycznych i estetycznych w przypadku budynków wielomieszkaniowych warto wnioskować do zarządu spółdzielni o montaż instalacji i jednej anteny zbiorczej (tzw. instalacja AIZ) na dachu bloku. Na stronie internetowej telewizji Polskiej umieszczono informację, że administratorzy budynków są zobowiązani do modernizacji + program lokalny (dodatkowy region) Antenowej Instalacji Zbiorczej w celu umożliwienia mieszkańcom tego typu budynków odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej bez opłat (przeczytaj publikację).

 

 

Oprac. Stanisław Bartnik

 

 

Reklama: Telewizja cyfrowa. Konsultacje w zakresie korzystania z sygnału cyfrowego. Montaż instalacji i anten do odbioru telewizji DVB-T. Podłączenie i konfiguracja dekoderów.

Kontakt: Jarosław Hryń, tel. 534 874 000, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu centrumoswietlenia.pl.