Oświetlenie kuchni - wskazówki architekta

Oswietlenie_kuchni_lumina-design

 

Przy projektowaniu kuchni ważnym elementem jest właściwy dobór oświetlenia, zapewniającego komfort pracy na blacie roboczym oraz wygodne korzystanie z szafek i sprzętów AGD.



Oswietlenie_kuchni

Doskonale nadają się do tego celu oprawy meblowe, wpuszczane w płytę lub montowane pod wiszącymi szafkami. Doświetlenie frontów i wnętrz szafek zapewniają regulowane oprawy kierunkowe, które mogą być instalowane zarówno w górnej części zabudowy meblowej, jak też wpuszczane w sufit podwieszany, lub montowane na suficie - jako oprawy natynkowe.

Zdarza się często, że kuchnia pełni również funkcję jadalni. Nie można wówczas zapomnieć o odpowiednim oświetleniu stołu. Dobrym rozwiązaniem są tu oprawy wiszące, lub kinkiety (zwłaszcza w sytuacji, gdy stół jest przysunięty do ściany). Przy nieco większych kuchniach warto podzielić instalację na dwa, lub nawet trzy obwody, tak aby oddzielnie włączane było oświetlenie ogólne, meblowe i nad stołem jadalnym.

 

Oswietlenie_kuchni_podszafkowe
Właściwy dobór i aranżacja światła znacznie podnosi walory użytkowe kuchni i sprawia, że panuje w niej przyjemny, domowy klimat. Należy więc o tym pomyśleć jeszcze przed przystąpieniem do prac wykończeniowych. Późniejsze przeróbki są już bardzo kłopotliwe i kosztowne.



 

Źródło: arch. Andrzej Tomasz Jędrzejewski

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu centrumoswietlenia.pl.